Kullanıcılar
797
Makaleler
21
Makale Görünüm Sayısı
13029

143 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

 

 

DÜNYA 2020 YILINDA ZORLU BİR SINAV VERİYOR

2020'nin sağlık ve huzur dolu bir yıl olması için umutlanırken, yılın ilk gününden bu yana olumsuz gelişmeler peş peşe geldi. Doğal afetlerden savaşlara, ekonomik dalgalanmalardan salgın hastalıklara, yoğun bir gündemle başlayan 2020, yalnızca 75 günde pek çok olumsuz gelişmeye sahne oldu. Online PR Ajansı B2Press, tüm dünya için 'zorlu bir sınav' olarak nitelendirdiği 2020'nin ilk çeyreğini tamamlarken Türkiye ve dünyada yaşanan,

Gelişmeleri Sıraladık..!

1-) AVUSTRALYA YANGININI….. 2-) ELAZIĞ DEPREMİ…..  3-) VAN'DA ÇIĞ FELAKETİ….. 4-) TÜRKİYE İDLİB'DE 36 ŞEHİT VERDİ….. 5-) TÜRKİYE MÜLTECİLERE SINIR KAPILARINI AÇTI….. 6-) KORONA SALGINI….. 7-) PETROL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ…..  8-) DÜNYA BORSALARI….. 9-) FED FAİZİ SIFIRA İNDİRDİ….. 10-) ÇEKİRGE İSTİLASI….. 11-) SAKARYA'DA HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLADI….. 12-) MERSİN'DE ASKER TAŞIYAN OTOBÜS DEVRİLDİ: 5 ŞEHİT….. 13-) LÜBNAN'IN BAŞKENTİ BEYRUT'TA PATLAMA….. 14-) HATAY YANGINI….. 15-) KADiR ŞEKER….. 16-) İZMiR DEPREMi, 6,6…..


 

1-) AVUSTRALYA YANGININI…..

8 Ay süren yangınlarda, 28 kişi hayatını kaybederken 1 milyardan fazla canlı yok oldu.

 


 

2-) ELAZIĞ DEPREMİ…..

24 Ocak 2020'de elazığ'ın sivrice ilçesinde 6.8'lik depremde, 35'i elazığ'da, 4'ü malatya'da olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, 1.607 kişi de yaralandı. elazığ ve malatya'da 87 bina yıkıldı. 1.287 binada ağır hasar gördü.

 


 

 3-) VAN'DA ÇIĞ FELAKETİ…..

 41 Can aldı van'ın bahçesaray ilçesinde 4-5 şubat 2020 de yaşandı. 4 şubat'ta bahçesaray karayolunda hareket halindeki bir minibüsün üzerine çığ düştü. 6 kişi sağ olarak çığın altından çıkarılırken, 5 kişinin de cesedine ulaşıldı. minibüste olduğu sanılan 2 kişiyi kurtarma çalışmalarının devam ettiği 5 şubat'ta ise arama çalışmalarına katılan jandarma, afad, umke, diğer ekipler ve destek veren vatandaşların üzerine tekrar çığ düştü ve toplam da  41 kişi hayatını kaybetti.


 

4-) TÜRKİYE İDLİB'DE 36 ŞEHİT VERDİ…..

 27 Şubat 2020'de rusya destekli suriye silahlı kuvvetleri, suriye iç savaşı kapsamında idlib'de 400 askerin bulunduğu türk silahlı kuvvetlerine ait piyade taburuna hava saldırısı düzenledi. saldırı sonucunda 36 türk askeri şehit düştü. saldırının ardından türkiye yetkililerinin suriye askeri birliklerinin 'meşru hedef' olduğunu açıklaması üzerine ve 329 suriye askeri, türk silahlı kuvvetleri tarafından yapılan 200'den fazla hedef topçu atışıyla vurularak etkisiz hale getirildi.


 

5-) TÜRKİYE MÜLTECİLERE SINIR KAPILARINI AÇTI…..

 27 Şubat 2020'de gerçekleşen idlib saldırısı sonucu cumhurbaşkanı recep tayip erdoğan'ın talimatı ile değişen politika kapsamında hudut kapılarının mültecilere açıldığı açıklandı. açıklamanın hemen ardından başta suriyeli, ıraklı ve afgan mülteci ve göçmenler avrupa'ya gitmek için edirne üzerinden yunanistan ve bulgaristan'a doğru yola çıktı. mültecilerin sınırlardan geçişine izin vermeyen yunanistan göçmenleri gaz bombalarıyla engelledi. eleştirilerin odağında yer alan bu yaklaşım, ab ülkelerinin türkiye'nin kararına yardımcı olmaları yönündeki çağrıları da artırdı. son olarak 3 milyon 587 bin 266 olarak kayıtlara geçen suriyeli mültecilerin 100 bin 577'sinin türkiye'yi terk ettiği açıklandı.


 

6-) KORONA SALGINI…..

 Çin'in vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü, antarktika hariç tüm kıtalara ve 120'den fazla ülkeye yayıldı. 2019 aralık ayında görülen virüs, ilk kez vuhan'daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadında görüldü. hastadan alınan örneklerin laboratuvarlarda test edilmesi sonucu çinli yetkililer ve dünya sağlık örgütü (who), 11 mart 2020 tarihinde koronavirüsün artık 'pandemik' seviyede olduğunu belirtti. yarasa virüsüne yüzde 85 oranında benzerlik gösteren koronavirüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edildi. 1 ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen vuhan'daki hayvan pazarı kapatıldı. 11 mart 2020 tarihinde sağlık bakanı fahrettin koca türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü ve virüs şüphesi olan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. dört gün sonra ise bu sayı 18'e yükseldi. türkiye’de son sayı, 98 olarak açıklandı.


 

7-) PETROL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ…..

 1991 Körfez savaşı'ndan bu yana en sert düşüş yaşandı petrol ihraç eden ülkeler örgütü (opec) ile rusya'nın liderliğindeki örgüt üyesi olmayan ülkeler üç yıldır opec+ adı altında birlikte hareket ederek üretimlerini gönüllü olarak kısmışlardı. ancak günde 2.1 milyon varil petrolü piyasadan çekerek, fiyatları yükselmesine neden olan anlaşmanın uzatılması için geçen hafta yapılan görüşmeler rusya'nın üretimi daha da kısmayı kabul etmemesi üzerine başarısız oldu ve taraflar anlaşmadan vazgeçti.


 

 8-) DÜNYA BORSALARI…..

 Amerikan borsaları, dünya sağlık örgütü(who)'nün 11 mart günü akşam saatlerinde koronavirüsün artık 'pandemik' seviyede olduğunu belirtmesinin ardından yoğun bir satış trafiği ile karşılaştı. 11 mart gününü yüzde 4 düşüşle kapatan amerikan borsası, kapanıştan sonra abd başkanı donald trump'ın avrupa'dan gelen tüm seyahatleri 30 gün süreyle askıya aldıklarını duyurmasının ardından 12 mart tarihine yüzde 7'lik bir düşüş yaşadı. bu düşüşün ardından işlemler 15 dakikalığına durduruldu.


 

 9-) FED FAİZİ SIFIRA İNDİRDİ…..

 ABD merkez bankası (fed), koronavirüs salgını sonrası faiz oranını neredeyse sıfıra çekerek 0-0,25 aralığına indirdi. 500 milyar dolarlık kısmı hazine, 200 milyar dolarlık kısmı morgage tahvili olmak üzere toplamda 700 milyar dolar parasal genişleme başlatıldı. fed'den yapılan açıklamada ‘koronavirüs salgınının toplumlara zarar verdiği ve abd'nin de aralarında olduğu birçok ülkede ekonomik aktivitenin olumsuz etkileneceği' belirtildi.


 

10-) ÇEKİRGE İSTİLASI…..

Çekirgeler tarım alanlarını tehdit ediyor. doğu afrika'da son 70 yılın en büyük çöl çekirgesi istilası gerçekleşti. çekirge istilası, afrika'da başladıktan sonra yayılım gösterdi ve dünya gündemine girdi. birleşmiş milletler (bm), doğu afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını zorlaştıran çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini söyledi.


 

11-) SAKARYA'DA HAVAİ FİŞEK FABRİKASI PATLADI..-> https://youtu.be/FABRİKASI PATLADI

03.07.2020 - Saat. 11.15 sularında Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. Hendek'teki patlama nedeniyle bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edilirken, patlama kentin birçok ilçesinde hissedildi, vatandaşlar deprem olduğunu sanarak sokaklara fırladı. Son dakika açıklamasına göre, hayatını işçilerin sayısının 4'e yükseldiği, 97 kişinin de hastaneye kaldırıldığı öğrenilirken, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Hendek’teki patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.


 

12-) MERSİN'DE ASKER TAŞIYAN OTOBÜS DEVRİLDİ: 5 ŞEHİT..->https://youtu.be/OTOBÜS DEVRİLDİ

KKTC'ye giden askerleri Mersin'e götürmek için yola çıkan otobüs, Mut ilçesinde devrildi. Kazada 5 askerimiz şehit olurken, 10 askerimiz ise hastanede tedavi altına alındı.
Mersin'in Mut ilçesinde, KKTC'ye gidecek askerleri taşıyan otobüs virajı alamadı.
Alaşehir Sarıkız Turizm firmasına ait sürücüsü öğrenilemeyen 45 KA 4777 plakalı otobüs, Mut-Karaman karayolu Zeytinalanı mevkisinde hareket halindeyken freni boşaldı.
Kavşağa girerken virajı alamayn otobüs, şarampole yuvarlandı.


 

13-) LÜBNAN'IN BAŞKENTİ BEYRUT'TA PATLAMA.. -> https://youtu.be/BEYRUT'TA PATLAMA

04.08.2020 - Lübnan resmi ajansı NNA'nın haberine göre, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı.
Yangın nedeniyle güçlü bir patlama meydana geldi. Patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu.

Beyrut'da patlamada görülen şok dalgası ve mantar bulutu, başkentin idari ve ticari noktalarında ağır tahribata neden oldu.

Beyrut Limanı'nda 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesi sonucu patlama meydana geldiği dile getirildi. Patlamada 113 kişi hayatını kaybederken 4 bine yakın yaralı ve çok sayıda kayıp bulunuyor.


 

14-) HATAY YANGINI…..->https://youtube.com/HATAY YANGINI 

 

Belen ilçesine bağlı Sarımazı Mahallesi’nde, 9 Ekim Cuma günü saat 10.30 sıralarında başlayan orman yangını, şiddetli rüzgarın da etkisiyle İskenderun ve Arsuz ilçelerinde konutlara da sıçradı. 2 gün boyunca havadan ve karadan müdahale edilen, orman ve itfaiye ekiplerine vatandaşların da destek verdiği yangın, cumartesi günü akşam saatlerinde kontrol altına alınabildi.

TUTUKLANDILAR
Yangınla birlikte gözaltına alınan 2 şüphelinin sorgusu tamamlandı. Adliyeye sevk edilen 2 şüpheli, tutuklanarak cezaevine konuldu.

Hatay’daki yangınları inceleyen heyetinin raporunda pekçok ilçede yaşanan yangınlarda itfaiye ekiplerinin 41 eve müdahale ettiği ve 70 vatandaşın etkilendiği belirtilirken Hatay’da bir ay içerisinde 2 büyük yangın çıkmasının soruşturulması gerektiği vurgulandı.Hatay'daki orman yangınlarıyla ilgili 2 kişi tutuklandıCumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, raporda, yangın sebepleri araştırılırken, yangına neden olan denetimsizlik ya da ihmale ilişkin de soruşturma yapılması gerektiği ifade edildi.Rapora göre harap olan doğal yaşamın haricinde yangından 14 işyeri, 8 fabrika, 4 araç, 3 depo, 35 arı kovanı etkilendi.


 

15-) KADiR ŞEKER…..->https://youtube.com/Kadir ŞEKER 

Konya'da 5 Şubat 2020'de Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı'nda sevgilisi Özgür Duran tarafından şiddet gördüğü Ayşe Dırla'ya yardım etmek için araya girmeye çalışan Kadir Şeker, tartışma sırasında yaşanan arbede de Duran'ın ölümüne neden oldu.
Antalya'dan Konya'ya gelip yerleşen Ayşe Dırla ve Özgür Duran çifti arasında birlikte yaşadıkları evde tartışma çıktı. Ayşe Dırla evden çıkıp, parka geldi. Peşinden parka gelen Özgür Duran, iddiaya göre sevgilisini dövmeye başladı. Tesadüfen parktan geçen Kadir Şeker de olaya müdahale etmek istedi. Çıkan arbedede, Şeker'in elindeki bıçak, Duran'ın kalbine isabet etti. Özgür Duran, hayatını kaybederken, üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Şeker, Kadir Şeker (20), suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 'kasten adam öldürme' suçundan 12,5 yıl hapse çarptırıldı.


 

16-) İZMiR DEPREMi, 6,9…..-> https://youtube.com/izmir_depremi

İzmir Seferihisar açıklarında, yerin 16,54 kilometre derininde, 6,9 şiddetinde depremle sarsıldı.  30 Ekim 2020 Cuma- Saat. 14:51, Yoğunluğu 15 saniye süren depremin tamamı 45 saniye sürdü. Depremde can kaybı 114 oldu ve 950’yi aşkın yaralanmalar meydana geldi, çok sayıda kişi ayakta tedavi edilirken günübirlik taburcuların ardından 137 kişinin halen tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, 30 Ekim'deki depremin ardından 45'inin büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere toplam 1713 artçı sarsıntı kaydedildi.

Yıkımların en ağır yaşandığı apartmanlar Rızabey, Doğanlar, Barış Sitesi, Karagöl, Yalçın, Emrah Yılmaz Erbek Apartmanları olarak belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, 10 ilçede 4 bin 424 binada ve 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit edildi. 58 bina ve 1572 bağımsız bölümün de acil, ağır ve yıkık durumda olduğu belirlendi.

Deprem sonrası 9 kişi gözaltına alındı! Aralarında yıkılan binaların müteahhitleri de var

İzmir’de meydana gelen depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanının enkazından 108 saat sonra acı haber geldi. Ekiplerin enkaz üzerinde yaptıkları çalışmaların ardından doktor Zarife Doğan’ın cansız bedenine ulaşıldı.

Depremden 26 saat sonra sağ kurtarılan Hilmi amca, 2 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

 

Depremden 26 saat sonra sağ kurtarılan Hilmi amca, 2 gün sonra hastanede hayatını kaybetti.